YGS’ye Kusursuz Hazırlanmanın 10 Altın Kuralı

YGS sınavı üniversiteye giriş sınavının ilk aşamasıdır ve sınav puanını oldukça etkilemektedir. Bu nedenle önemli bir sınavdır. YGS sınavı 9. sınıf konularını ve daha ilkokul döneminde görülen konuları kapsamaktadır. Bu nedenle LYS sınavın göre daha sözel bir sınavdır. YGS’ye hazırlık yaparken ygs sınavından alınacak yüksek puan LYS sınavına daha rahat girilmesine yardımcı olur ve motivasyonu yükseltir. YGS’ye hazırlık yapılırken dikkat edilmesi gereken noktalar vardır.

1- YGS Sınavı Öncesi Konu Analizi

Konu eksiklerini belirleme ygs’ ye hazırlık yaparken oldukça önemlidir. Bunun için deneme testleri çözülebilir. Deneme testleri sonrasında yanlış yapılan soruların konuları tekrar edilip eksikler giderilebilir. Eksik konular kesinlikle geçiştirilmemelidir ve eksik giderilmeden diğer konuya geçilmemelidir.

2- Ders Programı

Ders program oluşturma sizin daha disiplinli ve bilinçli çalışmanıza yardımcı olur. Bu nedenle bir ders programı oluşturulmalıdır. Ygs’ye hazırlanma programları ile sınava daha verimli olacağınız uzmanlar tarafından onaylanmış bir bilgidir.

3- Doğru çalışma

Doğru çalışma araçları belirlenmelidir. Bunun için soru çözümlü videolar ve çözümlü testler bulunmaktadır. Kişinin hangisini daha kolay anladığına göre tercih edilip, bu tarz etkenlerden yardım alınabilir.

4- Psikolojik destek

Küçük yaşta böyle büyük bir sınava girmek öğrenciler üzerinde baskıya sebep olabilir. Bu baskı başarısızlığa iter. Psikoloji ygs’ye hazırlanma sırasında oldukça önemlidir. Öğrencilerin üzerindeki baskıyı atması için yardım gerekebilir. Rehber öğretmenler sınav stresini azaltmak ve ygs’ye hazırlanma konusunda yardımcı olabilir. Öğrenci rehber öğretmenden randevu alıp ders programını oluşturabilir, sınav sonuçlarının değerlendirmesini yapabilir. Profesyonel kişiler tarafında yapılan bu yardım öğrencinin rahatlamasına ve eksiklerini daha kolay belirleyip doğru şekilde hazırlanmasına yardımcı olur.

5- Motivasyon

Sınav dönemi moralin yüksek ve kendine güvenin yerine olması gerekir. Ancak bu güvenin yersiz olmamasına özen gösterilmelidir.

6- YGS’ ye hazırlanırken zamanın önemi

YGS dönem ortasında gerçekleştirilen bir sınavdır. Bu nedenle dönem başında başlandığı taktirde çok fazla çalışma zamanı olunmayacaktır.

7- Ailenin önemi

Ailenin çocuğuna karşı her zaman desteği olmalıdır. Kişinin sosyal hayatı engellenmemelidir. Doğru programı oluşturmak başarıyı da beraberinde getirecektir.

8- Hızlı Çalışmayın

Bir konu tam olarak algılanmadan diğer konuya geçilmesine sebep olabilir. Bu nedenle çalışmaya daha önce başlanmalı ve konular tam olarak algılanarak çalışmaya devam edilmelidir. Eksikleri fazla olan kişiler için ygs’ye hızlı çalışma dezavantaj olacaktır.

9- Geçmiş Sorulara Çalışma

Geçmiş senelerde çıkan sorulara çalışmak size sınav hakkında fikir verir ve sınava hazırlanmanıza yardımcı olur. Genellikle dershanelerde görülen ygs’ye hızlı çalışma teknikleri ile geçmiş sorulara ağırlık verilir.

10- Uyku Düzeni 

Sınav dönemi doğru şekilde uyku düzeninin oturtulması gerekir. Ders çalışmak için geç saatlere kadar ayakta durmak fayda sağlamayacaktır.