YGS’ye Gireceklere Çipli Kimlik Şartı Açıklaması

12 Mart 2017’de YGS’ye girecek olan adaylar için Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından açıklama yapıldı. Açıklamada sınav salonuna giriş ile ilgili uyarılar yer aldı. Eğitim haberleri kategorisinde yayınlanan bu açıklamanın detayları haberimizde…

Eğitim Haberleri: Çipli Kimlik Şartı

AA muhabirinin Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığınca Basın Müşavirliği’nden aldığı bilgilere göre 12 Mart 2017 tarihinde gerçekleşmesi beklenen YGS sınavı için çipli kimlik kartıyla girme zorunluluğu getirilmeyecek! Yüksek Öğretime Geçiş Sınavına girişte çipli kimlik koşulunun aranıp aranmayacağı öğrenciler tarafından merakla beklenen bir konuydu.

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin çipli kimlik kartı için yaptığı duyuru ise ÖSYM resmi web sayfasında yayınlandı. Duyuru içerisinde “Adaylar mevcut Nüfus Cüzdanları, geçerlilik süresi dolmamış pasaportları veya yeni kimlik kartları teslim alınıncaya kadar yukarıda belirtilen nedenlerle düzenlenen 15 gün süreli “Geçici Kimlik Belgesi” ile de sınava girebileceklerdir ” ifadeleri yer alıyor.

İlaveten duyuruda İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nce doğum, mevcut kimlik kartının geçerlilik süresinin son bulmuş olması, kayıp ya da tahribat nedeni ile kullanılamayacak durumda olan kimlik belgelerinin yenilenmesi başvurularında, yeni kimlik belgesi düzenleninceye kadar 15 gün geçerli “Geçici Kimlik Belgesi” nin düzenlenmekte olduğu ifade ediliyor. İlgili süreyi düşünerek kimlik belgesi değişikliği talebi olan YGS adaylarının, yeni kimlik belgesi edinme işlemlerini YGS sınav günlerine bırakmamalarının önem arz ettiği belirtilmektedir.