YGS ve LYS’ye Nasıl Hazırlanmalıyım?

Her sene olduğu gibi, bu yıl da hem öğrencileri, hem de ailelerini sınav stresi bekliyor. Üstelik tek bir sınav da yok ve önce Mart ayında YGS, ardından barajı geçen öğrenciler için Haziran ayında LYS sınavı yapılacak. Sonuçlar 1 Temmuz 2017’de açıklanacakken, öğrencilerin aklında ise iki bir soru var: YGS’ye nasıl hazırlanmalıyım ve LYS’ye nasıl hazırlanmalıyım?

Aslında bu soruların yanıtları çok da zor değil ve önemli olan ne kadar başarılı olmak istediğiniz. Eğer YGS’ye nasıl hazırlanmalıyım diye düşünüyorsanız, öncelikle elinizi çabuk tutsanız iyi edersiniz. Sonuçta sınava fazla vakit kalmadı ve zaman gittikçe daralıyor. Yine de, ‘çok az vaktim kaldı, artık kazanma şansım yok’ şeklinde bir düşünceye de kapılmamanız gerekiyor. Her zaman çalışmak için vakit vardır ve verimli bir hazırlıkla, sınavda başarılı olabilirsiniz. LYS’ye nasıl hazırlanmalıyım sorusunun cevabı, her iki sınava da ortak hazırlık yapmakta gizli.

Pek çok öğrenci, çok daha erken yapılan YGS sınavına ağırlık veriyor ve YGS bittikten sonra LYS’ye çalışabileceğini düşünüyor. Evde YGS nasıl çalışılır sorusunun cevabı da burada: her iki sınava da, evdeki boş vakitlerinizde çalışmalı ve vakit ayırmalısınız. LYS’yi sona bırakmak mantıklı değil çünkü bu sınav YGS’den daha çok etki ediyor.

Bilindiği gibi YGS daha çok mantığa, LYS ise bilgiye dayalı bir sınav. Buna rağmen ikisi de son derece önemli. LYS puanı daha etkili olsa da, YGS’de barajı geçmeden LYS’ye başvuru yapmak da  mümkün değil. Dolayısıyla evde YGS nasıl çalışılır diye düşünürken, LYS’yi de ihmal etmeyin.

Bu süreçte eğer etüt alıyorsanız, etütlerinizi aksatmamanız, haftanın en az 6 günü olmak üzere düzenli çalışmanız gerekiyor. Test çözerken, bildiğiniz konulara bakıp kolaya kaçmayın ve en önemlisi eksiklerinizin üstüne gidin. Vakit daralırken, mutlaka kapatmanız gereken eksikler olacak ve sınava da maksimum kapasiteyle girmeniz gerekiyor.

Sınav hazırlığı yaparken, konulara çalışıp test çözmek kadar, tekrar etmenin de önemini kavrayın. Dönem dönem geçmiş konulara bakın ve hatırlayıp hatırlamadığınızı kontrol edin. Eksikleriniz göze çarparsa, üstünden tekrar geçin ve işinizi şansa bırakmayın. Evde YGS nasıl çalışılır diye de düşünmeyin çünkü ekstra ders almadan da bu sınavda başarılı olmanız mümkün. Önemli olan sistemli, düzenli ve istekli bir çalışma. Bunları gerçekleştirirseniz ve kendinize inanırsanız, mutlaka önünüzdeki sınavlarda başarılı olacaksınızdır.