Yabancı Dil Sınavı Rekora Koşuyor | Eğitim Haberleri

YÖKDİL Sınavı’nın toplam 92 bin 904 başvuru ile rekora koştuğu açıklandı. YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç Facebook ve Twitter hesapları üzerinden alana özgü dil yeterliliğini belirmek amacıyla yapılan YÖKDİL dil sınavı başvurularının sona erdiğini duydurdu. Yabancı dil sınavı ne zaman diye merak eden okurlarımız için haberin detayında YÖKDİL sınavı ne zaman ve yabancı dil sınavı giriş belgeleri ne zaman yayımlanacak sorularına yer verdik…

YÖKDİL’e Rekor Başvuru

92 bin 904 başvurunun yapıldığını belirten YÖK Başkanı, Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil Sınavı’na gösterilen yoğun ilgilen memnuniyet duyduğunu ifade etti. Başvuru sayısı incelendiğinde de sınavı düzenleme kararının çok isabetli olduğunun anlaşıldığını da ekledi.

İlk kez düzenlenecek olan Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil Sınavı’na yapılan başvuru sayıları alan bazında da açıklandı. Fen Bilimleri’ne 28 bin 794, Sosyal Bilimler’e 37 bin 946 ve Sağlık Bilimleri’ne 26 bin 164 başvurunun yapıldığı belirtildi. Toplamda ise başvurunun sayısının 92 bin 904 olduğu açıklandı.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, bu girişimin çok uzun zamandır beklenildiğini ifade ederek, sınava gireceklere de başarılar diledi. Peki, Yabancı Dil Sınavı giriş belgeleri ne zaman yayımlanacak ?

YÖKDİL Giriş Belgeleri Ne Zaman Yayımlanacak?

Yapılan açıklamalara göre Yabancı Dil Sınavı giriş belgelerinin 27 Şubat’ta yayımlanacağı bildirildi. Alana özgü ilk akademik dil sınavı 30 ilde düzenlenecek. Ülkemizde mevcut dil sınavı olan YDS’nin yanı sıra alandaki sağlık, sosyal ve beşeri bilimler, fen ve mühendislik alanlarında dil yeterliliğini belirmek amacıyla yapılan akademik yabancı dil sınavı niteliği taşımaktadır. YÖKDİL sınavı ne zaman diye merak eden okurlarımızı da aydınlatalım…

Yabancı Dil Sınavı Ne Zaman?

Başvuru belgelerinin 27 Şubat’ta yayımlanacağı belirtilen YÖKDİL sınavı 5 Mart 2017 tarihinde gerçekleştirilecek.

YÖK tarafından başlatılan sınav, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığınca Ankara Üniversitesi ve Anadolu Üniversitesi iş birliğinde düzenlenecek. Sınav organizasyonunu Anadolu Üniversitesi gerçekleştirirken, sınav sorularını da Ankara Üniversitesi hazırlayacak.