Yabancı Dil Öğrenmeye Nereden Başlamalı?

Yabancı dil öğrenmek her yaştan, her meslek grubundan insanın uğraşıdır. Yabancı dil öğrenirken dikkat edilmesi gereken bazı temel noktalar vardır. Bu noktalara yazımızda detaylı bir şekilde değineceğiz ancak öncesinde yabancı dil öğrenimini daha kolay bir şekilde gerçekleştirebilmeniz açısından önemli bir ipucuna değinmeliyiz.

Yabancı dil öğrenirken, çalışmalarınızı: okuma, yazma (ve dil bilgisi), konuşma ve dinleme çalışmaları olarak, toplamda dört ana farklı kategoride değerlendiriniz. Bu yöntem pek çok lise ve yüksek öğretim kurumlarında uygulanan bir yabancı dil öğrenme yöntemi olup, bu sayede eksikliklerinizi daha net bir şekilde gözlemleyebilir ve çalışma programınızı da buna göre yürüterek daha kolay bir şekilde yabancı dil öğrenebilirsiniz.

Dil Bilgisi Öğrenmek

Yabancı dil öğrenim süreci ile ilgili olarak üzerinde durulması gereken temel konuların başında da dil bilgisi gelir. Çünkü dil bilgisine hakim olmadığınızda ne Türkçe ne de başka bir dili sağlıklı bir şekilde konuşabilmeniz mümkün değildir. Dil bilgisi kuralları bilinmeden konuşulan bir yabancı dil; ancak kulaktan dolma yada ezber bir yabancı dildir ve böyle bir durumda kişinin o yabancı dilini sağlıklı bir şekilde kullanabilmesi mümkün olmayacaktır. İşte bu aşamada dil bilgisinin neden bu kadar önemli olduğunu daha iyi anlıyoruz.

Peki yabancı dilin dil bilgisini öğrenirken nelere dikkat edilmeli? Bu sorunun cevabı basit: öncelikle Türkçe dil bilgisini öğrenmelisiniz.

Türkçe Dil Bilgisi ile Yabancı Dil Öğrenmek

İlk bakışta anlamsız durabilir ancak yabancı dil öğrenmek isteyen birisi için temel adım Türkçe dil bilgisi olacaktır. Türkçe dil bilgisinde, özellikle de kelimeler ile ilgili temel konu, tanım ve kuralların tam olarak kavranması gerekiyor. Başlıca örnek verebileceğimiz kelime türleri konusundaki: sıfat, isim, fiil gibi kelime türlerini sıralandırabiliriz. Kelime türleri konusunun anlaşılması sonrasında, cümle kuruluşları ile ilgili temel tanımları da kavramak gerekiyor. Bu nedenle sağlıklı bir şekilde yabancı dil öğrenmek ve konuşmak isteyen bir kişi için ilk amacın Türkçe dil bilgisi öğrenmek olması gerektiğini söyleyebiliriz. Bu sayede çok daha etkili bir şekilde yabancı dil öğrenimi sağlanabilir.