Usta Sanatçılar MEB Müfredatına Girdi

Öğrencileri, alanlarında usta olan sanatçılarla tanıştırmayı hedefleyen bir müfredat taslağı hazırlandı. Yeni müfredatta İbrahim Çallı, Bedri Rahmi Eyüboğlu, Turan Erol ve Burhan Doğançay’da yer alacak. Yeni taslağa göre müzik derslerinde ise öğrenciler Anadolu rock, pop, kanto ve arabesk eserler dinleyecek. Eğitim haberlerine konu olan yeni müfredatın detaylarını haberimizin devamında bulabilirsiniz…

Usta Sanatçılar Müfredata Konu Oldu

Geçtiğimiz günlerde MEB’in ilkokul, ortaokul ve lise için hazırladığı, ardından da öneriye açtığı müfredat taslağı eğitim haberlerine konu olmuştu. Yeni müfredat taslağının ayrıntıları gün yüzüne çıkmaya başladı!

Öğrencilerin Türk sanatçılarını daha yakından tanımaları için hazırlanan taslakta, 10. sınıf öğrencilerinin ‘’Görsel Sanat Kültürü’’ ünitesinde geleneksel Türk sanatlarının önemli temsilcileri tanıtılacak. Görsel Sanat Kültürü ünitesinde öğrencilere, resimden ebruya birçok alanın önde gelen sanatçıları ve eserleri anlatılacak.

Ebru ve hat sanatçısı Necmettin Okyay, ebru sanatçısı Mustafa Esat Düzgünman, tezhip sanatçısı Rikkat Kunt, Nakkaş Osman, Levni, Süheyl Ünver, minyatür sanatçısı Matrakçı Nasuh, çini sanatçısı Hafız Faik Kırımlı ve Mehmet Efendi’nin eserleri yeni müfredat taslağında yer alıyor.

Çağdaş Türk Resim Sanatı da Konu Edilecek!

Yeni müfredat taslağına göre Görsel Sanat Kültürü dersinde çağdaş Türk resim sanatı da konu edilecek. Özellikle döneme damgasını vurmuş duayen sanatçıların eserleri işlenecek. Ülkemizde çağdaş resim çalışmalarını ilk başlatan kadın ressam olarak bilinen Mihri Müşfik’in yanı sıra Türk resimleri ile tanınan Turgut Zaim, Hale Asaf, Bedri Rahmi Eyüboğlu, Ferruh Başağa, Zeki Faik İzer, Burhan Doğançay, Süleyman Saim Tekcan, Neşe Erdok ve Turan Erol sanatsal üslupları hakkında da bilgi verilecek.

Öte yandan Kurtuluş Savaşı’nı Türk resminde konu alan ressam Feyhaman Duran, Namık İsmail, İbrahim Çallı, Refik Epikman, Nazmi Ziya Güran gibi sanatçıların eserleri de ders kapsamında olacak. Görsel Sanatlarda Biçimlendirme ünitesinin ‘’Fotoğraf Sanatı’’ başlığında ise tarihsel süreç içinde öğrencilerin fotoğraf sanatında kullanılan araç gereçleri tanıması sağlanacak. Ayrıca bu derste Şakir Eczacıbaşı, Ara Güler, Sıtkı Fırat, Hannah Collins, Naciye Suman gibi ünlü fotoğraf sanatçıları ve eserleri de tanıtılacak…

Eğitim son dakika haberleri için Profesor.info’yu takipte kalın!