Sınav Stresini Yenmenin 10 Yolu

Uzmanlar sınav stresinin yaygın bir fenomen haline geldiğini, bu türdeki kaygıların bireylerde hareketleri kısıtladığını savunuyorlar. Uzmanların desteklediği sınav stresini yenmenin yolları rehberimizde yer alıyor.

Sınav Stresi Nedir?

Sınav stresi, pek çok insanda öğrenme, dikkat, bellek gibi işlevsel fonksiyonları olumsuz yönde etkiler ve bu yüzden bireyde motivasyon ve başarıda düşüş gözlemlenir. Sınav stresi nasıl yenilir sorusunu birey kendisine sormadan önce ilk olarak stresin kaynağına inmeli ve bazı yollarla bu stresi gidermeye çalışmalıdır.

Sınav Stresinin Nedenleri

Sınav esnasında duyulan bu korku durumunun nedenleri olarak aile tarafından başarı baskısı, geçmiş yaşantı, okul zamanı yaşanan travmatik olaylar ve başkalarının anlattıkları sınav korkusu olduğu yönünde. Bu heyecandan ötürü bildikleri bilgileri bile sınav kağıtlarına yansıtamayan öğrenciler bütün bu etkenler sonucunda başaramama korkusu duyuyorlar. Bu korkunun da bireyleri başarısızlığa sevk etmesiyle birlikte sınav stresi nasıl yenilir sorusu akıllara geliyor.

Aşırı gerilim yaşanması durumunda sinir hücrelerinin bilgi aktarımlarında zorluk yaşadıkları ve fiziksel olarak bu durumun bireyde titreme ve terleme yoluyla belirdiği görülüyor. Korkunun sebebi yalnızca beyin kaynaklı olduğu için sınav stresini yenmenin yolları yalnızca beyin yoluyla sağlanabiliyor.

Sınav Kaygısını Azaltacak 10 Yol

1- Bireylerin sınavlara iyi hazırlanmaları gerekiyor. Sınava hazırlıklı girilmesi halinde kişideki özgüven artacaktır.

2- Sınav stresini yenmenin yolları olarak izlenecek bu adımda birey sınav stresine pozitif olarak yaklaşmalıdır. Bu stres bireyin sınava daha iyi hazırlanmasını teşvik edeceği için barışık durumda olmalıdır.

3- Birey bu sorunla başa çıkabilmek için gevşeme egzersizleri yapabilir. 2-5 dakika süreyle yapılan bu egzersizlerle sınavlarda duyulan korkunun önüne geçilebilir.

4- Sınav stresi nasıl yenilir için bu adımda bireyin sınava dair önceden düşünmesi gerekir. Sorular hakkında düşünen kişi kendine olan güvenini de pekiştirir.

5- Negatif düşüncelerden uzaklaşılmalı, olumlu düşüncelere odaklanılmalıdır.

6- Sınavı önceden bir oyun gibi deneyimlemek bu korkunun önüne geçmede kişiye avantaj sağlayacaktır.

7- Başarı baskısını üzerinde hisseden kişi sınav kaygısı yaşar. Bu baskıyı üzerinizden atmalısınız.

8- Sınav stresini kafasında büyüten kişi bu sorunu aşmakta da zorlanacaktır.

9- Kişi durumunun farkında olmalı ve bunu ifade edebilmelidir.

10- Kişi sınava kısa bir süre kala öğrenmeye başlamamalıdır. Son dakikada öğrenmeye çalışmak stresi de beraberinde getirecektir.