Profesyonel Bir Araştırmacı Nasıl Olunur?

Akademik çalışmalarda, pazar araştırmalarında iyi bir araştırma yapmak daima şarttır. Bu noktada araştırmacının özellikleri öne çıkarken, araştırmacı olmak istiyorum diyenlerin dikkat etmesi gereken kurallar var. İyi bir araştırma, bilimsel, sistemli ve metotlara dayanan şekilde olmalıdır. Araştırmacı nasıl olunur sorusunu cevaplarken de bunu bilmek önemlidir.

Profesyonel Araştırmacı Nasıl Olunur?

İyi bir araştırmacının özellikleri arasında, sistemli ve takvime uygun çalışması yatar. Belli tarihleri belirleyerek işe başlayın. Örneğin, ‘20 Mart tarihine kadar 10 tane gerekli kaynak bulacağım, ön araştırmayı da 10 Nisan’da bitireceğim’ şeklinde not alabilirsiniz. Araştırmacı olmak istiyorum diyenler ilk önce bu sisteme dikkat etmelidir.

Bir diğer önemli nokta, bilimsel araştırmalarda daima kaynakça verilmeli ve araştırma metotları incelenerek doğru hazırlanmalıdır. Bu yüzden de internette bulduğunuz kaynakçasız yazılar, kesinlikle araştırmacı nasıl olunur sorusuna yanıt değildir. Pek çok insan, sıradan araştırmalarda Wikipedia sitesini kullansa da, burada sağlıklı bilgiye erişmek mümkün değil. Araştırmaya Wikipedia ile başlayabilirsiniz fakat burada sonlandıramazsınız. Bu siteden anahtar kelimeleri, konu başlıklarını alıp, araştırmanıza farklı mecralardan devam etmelisiniz.

Araştırmacının Özellikleri

Tabii aynı zamanda kafanızda araştırma soruları da olmalı ve bu da araştırmacının özellikleri arasındadır. Sorgulamayan, cevap aramayan kişinin iyi araştırma yapması olanaklı değildir. Yeni bir materyal veya kaynak karşınıza çıktığı zaman, araştırmanızda sorularınıza yanıt verip veremeyeceğini sorgulayın. Çünkü elinize pek çok kaynak çıkacak ve bunların birçoğu da vaktinizi almaktan öteye gitmeyecek. Bu noktada sağlıklı araştırmalar için bibliyografya kullanmanızda da fayda bulunuyor.

Her zaman ilk düsturunuz da, ‘tek seferde tek iş’ olsun. Onlarca konuya boğularak kafanızı karıştırmayın. Bir konuda yeterli bilgiye ulaşıp, araştırmanızı tamamlayın ve ardından diğerine geçin. Tabii yardım istemekten de çekinmeyin. Yazılı kaynaklar olduğu gibi, ‘insan kaynaklar’ da bulunuyor. Konu hakkında deneyimli, bilgili kişilerden her zaman yardım isteyebilirsiniz. Eğer üniversite öğrencisiyseniz, bilin ki pek çok profesörün de sizden beklentisi zaten bu yönde. Ek olarak, kütüphaneler de bu konuda son derece geniş bir hazineye sahip. Kütüphanecilere sorduğunuz takdirde, sizi kolaylıkla aradığınız kaynaklara yönlendireceklerdir.

Kısaca, araştırmacı olmak istiyorum diye soranlara verebileceğimiz yanıtlar bunlar. İyi bir araştırma, pek çok aşamadan oluşan, sistemli bir yöntemdir. Doğru teknikleri uygulayıp, bolca vakit ayırırsanız siz de üst düzey bir araştırmacı olabilirsiniz.