ÖSYM Sınav Takviminde Değişiklikler Yapıldı

ÖSYM sınav takviminde önemli değişikliklere gidildi. Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (TUS) ve Seviye Tespit Sınavı (STS) Tıp sınav tarihlerinin değiştirildiği bildirildi. İşte ÖSYM sınav takviminde değişikliğe gidilen sınavların yeni tarihleri…

ÖSYM Sınav Takvimindeki Yeni Tarihler

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi sınav tarihlerinde değişiklik yaptığını yazılı bir açıklamayla duyurdu. Bu açıklamanın ardından 16 Nisan’da yapılması beklenen TUS ilkbahar dönem sınavının ve Tıp Doktorluğu Alanında Yurtdışı Yükseköğretim Diploma Denkliği için STS 2017 ilkbahar dönem sınavının tarihleri değiştirildi.

Söz konusu sınavların 22 Nisan 2017 tarihinde uygulanmasına karar verildiği açıklandı. Değişikliğin sebebi ise referandum olarak belirtildi. TUS sınav sonuçları ile Tıp Doktorluğu Alanında Yurtdışı Yükseköğretim Diploma Denkliği İçin Seviye Tespit Sınavı’nın sonuçlarının ise 17 Mayıs tarihinde açıklamasına karar verildi. Güncellenmiş haliyle ÖSYM sınav takvimini http://www.osym.gov.tr adresinden bulabilirsiniz. Söz konusu yazılı açıklamada aynı şekilde ÖSYM’nin resmi internet adresinden adayların bilgisine sunuldu.

YÖKDİL SINAVINA İLİŞKİN AÇIKLAMALAR

Öte yandan eğitim haberleri için önem arz eden diğer bir gelişme ise YÖK’ten geldi. Yükseköğretim Kurulu YÖKDİL sınavının, Diş Hekimliği Uzmanlık Eğitimi Sınavı, Tıpta Yan Dal Uzmanlık Sınavı ve Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı için de kabul edileceğini bildirdi. YÖK tarafından yapılan yazılı açıklama ile Sağlık Bakanlığınca uzmanlık eğitimine giriş sınavları olarak bilinen yukarıdaki üç sınav için YÖKDİL sınavının kabul edileceği duyuruldu.

YÖKDİL sınavı 5 Mart tarihinde ilk defa uygulanacak olup, bu sınavın DUS, TUS ve YDUS’ta geçerli olabilmesi için gerekli mevzuat değişikliği çalışmalarının Sağlık Bakanlığınca yapıldığı belirtildi. Bu çalışmaların sonuçlanmasıyla birlikte söz konusu olan 3 sınav için yabancı dil yeterliliği adına YÖKDİL sınavının kullanılabileceği kararı alındı. Ayrıca Yükseköğretim Kurulu Başkanı Saraç da, konuyla ilgili açıklamalarda bulunarak Facebook ve Twitter hesaplarında yayınladı. Prof. Dr. Yekta Saraç sosyal medya hesaplarından YÖKDİL sınavının kapsamının genişletildiğini belirterek şu ifadeleri kullandı:

‘YÖKDİL’in kapsamı genişliyor. Yükseköğretim tarihinde ilk ‘alana özgü’ dil sınavı olan YÖKDİL, artık TUS ve DUS için de kullanılabilecek.’