Okula Uyum Sürecinde Ailelerin Yapması Gerekenler

Çocukların okul süreçlerine ayak uydurma dönemi, bazı zamanlar ailelerin zorluk çekmesine neden olabiliyor. Bu gibi durumlarda ise okula uyum sürecinde ailelerin yapması gerekenler ciddi önem taşımaktadır. Öncelikle çocuğunuzla bireysel olarak ilgilenmeli, okulun ona katacaklarını aşılamalısınız.

Özellikle eğitimleri esnasında ve yaz dönemlerinde çok sık “ders çalış” baskısı uygulanmamalı, okulla olan problemler sık sık dinlenmelidir. Bir dönem kadar çocuğunuzun uyumu sağlaması ve okula uyum sürecinde okulda yapılacak çalışmalar için aktivitelere yönlendirebilirsiniz. Çocukların okulu sevmeleri adına rehberlik öğretmenleri ve diğer öğretmenler, çeşitli aktiviteler başlatmakta ve öğrencilerin birbirlerine ısınmasına yardımcı olmaktadır. Çocukların okula karşı bir empati duymaması bakımından mutlak suretle çocuklarla ilgilenilmeli, aynı zamanda okul öncesi uyum çalışmaları yapılmalıdır.

Okul öncesi uyum çalışmaları nelerdir?

Okul öncesi uyum çalışmaları için en uygun alan kreştir. Öğrenim hayatlarına başlamadan önce bir kreşe yazdırmanız durumunda hem okul sorumluluklarını alacak, hem de bu tip eğitim alanlarında vakit geçirebilmenin ne kadar önemli olduğunu anlayacaktır. Alternatif olarak;

  • Okula ilk başladığı dönemler elişi, resim, müzik gibi derslerin de yaygın olacağını varsayarsak, çocuklarınızla bu tip çalışmalar yapabilirsiniz.
  • Okula uyum sürecinde okulda yapılacak çalışmalar için çocuğunuza temel eğitimlerden bahsedebilir, okula karşı duyarlılığını daha fazla arttırma şansları elde edebilirsiniz.
  • Temel eğitim kitapları satın alabilirsiniz. Böylelikle hem okumayı ve yazmayı daha çabuk sökecek, hem de eğitim alırken neşeli vakit geçirme şanslarına sahip olacaktır.

Okula uyum sürecinde ailelerin yapması gerekenler bu şekilde sıralanabilir. Pek çok birey, çocuklarının okulla olan bağlarını güçlendirmek ve bu şekilde eğitim olanakları sağlamak açısından araştırmalar yapmaktadır. Biz de teknik olarak velilerden gelen soruları ele alarak, sizleri bu süreçlere istinaden bilgilendirmekten geri kalmıyoruz. Okula uyum sürecinde okulda yapılacak çalışmaları ise en doğru şekilde sınıf öğretmeni değerlendirecektir. Yapılan küme ve ekip çalışmalarının yanı sıra sosyal aktiviteler ile okulun sevilmesi amaçlanır, bu sayede çocuklar okula çok daha severek ve isteyerek giderler. Bu tamamen bulundukları ortam, öğretmenlerin profesyonelliği ve aldığı eğitimle alakalı endekslenmektedir.