Okul Başarısı için Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yılsonunda kötü bir karne ile karşılaşmamak için okul döneminde dikkat edilmesi gerekir. Bunun için birkaç şeye dikkat edilmesi gerekir. Bu başarı sadece öğrencinin değil ailenin de başarısı olduğu unutulmamalı. Bu nedenle okul başarısı için dikkat edilmesi gerekenleri yazımız içerisinde listeleyerek, hem öğrenciler hem de aileler için önemli noktalara değindik…

Okul İçinde Öğrencinin Yapması Gerekenler

Ders kesinlikle derste öğrenilir. Başkasının notu ile ders çalışmak başarıyı getirmez. Kendi alacağınız notlarda kilit noktaları işaretleyebilir ya da ekstra notlar alabilirsiniz. Bu yüzden okula mümkün olduğu kadar devam sağlayın ve notlarınızı eksiksiz tutun. Derste öğrenemediğiniz bir şeyi istediğiniz kadar tekrar edin yine de anlama olasılığınız düşüktür. Bu nedenle anlamadığınız konuyu ya da dersi başkasından çekinmeden sormanız ve anlayana kadar dikkatle dinlemeniz gerekir.

Ders içerisinde öğretmeninizle kuracağınız göz teması oldukça önemlidir. Çünkü etkin bir göz teması daha kolay odaklanmanıza ve sonuç olarak daha iyi anlamanıza yardımcı olabilir. Derslerde oturduğunuz yer de çok önemlidir. Konuşmanın olduğu bir ortamda ders dinlemeniz ve anlamanız imkansızlaşır. Mümkün olduğu kadar derse odaklanabileceğiniz bir noktada oturmanız gerekir. Okul başarısı için dikkat edilmesi gerekenler bunlarla sınırlı değildir.

Okul Dışında Yapılması Gerekenler

Başarılı olmak için okul dışında da birçok şey yapılabilir. Bunların en başında uyku düzeni ve beslenme alışkanlığı gelmektedir. Düzgün bir uyku düzeni olamadığı zaman derslerde konsantrasyon eksikliği yaşanabilir. Özellikle sabah kahvaltısı gelişim için oldukça önemlidir. Bu nedenle başarılı olmak için düzgün bir kahvaltı ile güne başlanması gerekir. Derse gelmeden önce derslere göz gezdirilebilir. Bu durum dersi daha kolay anlamanıza yardımcı olur. Derslerden sonrada tekrar ve o konuyla ilgili test çözümü oldukça etkili bir yöntemdir. Ders çalışma ortalamanın da önemi fazladır. Dikkat dağıtıcı etkenlerin olmaması gerekir.

Ailenin Yapması Gerekenler

Aile her zaman yapıcı olmalıdır. Çocuklarına karşı motive edici ve destekleyici konuşmalar yapmalıdır. Çocuklar arkalarında ailelerini hissetmezlerse, kendilerine güveni olmayan bireyler olarak yetişeceklerdir. Ailelerin çocuklarını takip etmesi gerekir. Ancak bunu çocuğa baskı uygulayarak değil onun farkına varmayacağı yöntemlerle yapması gerekir. Aileler güncel eğitim haberleri hakkında bilgi sahibi olmalı ve öğretmenlerle iletişim halinde olup, aksi bir şey yaşandığında öğretmen tarafından haberdar edilmelidir. Aileler güncel eğitim haberleri sayesinde çocuklarına fikir danışmanlığı yapabilir onların geleceği için yön verebilirler.