Öğretmen Hastalıklarını Biliyor muydunuz?

Öğretmenlerin işi, eğitmek ve sürekli bir şeyler anlatmak olduğundan öğretmenlerin yaşadığı rahatsızlıklar da bu yönde olmaktadır. Öğretmen hastalıkları, başlı başına ses telleri ve boğazda meydana gelen rahatsızlıklardır.

Özellikle meslek hayatının aha ilk yıllarında olan öğretmen adayları, sınıflarda kontrolü sağlamak adına ses kontrolünü iyi yapamamaktadırlar. Bu nedenle meslek hastalıklarına yakalanan öğretmenlerin erken dönemde bu rahatsızlıklarla karşılaşma ihtimali meslekteki acemilikleriyle doğru orantılı olabiliyor.

Öğretmen hastalıkları için tavsiyeler arıyorsanız, mesleğinizin henüz ilk yıllarında olsanız dahi kendinize dikkat etmeli ve birtakım kurallara uyarak boğaz ve ses teli rahatsızlıklarından korunmalısınız.

Öğretmen Hastalıkları Nelerdir?

Öğretmen hastalıkları, özellikle öğretmenlerin yoğun olarak ders anlatmaları sonucu boğaz ve ses tellerinde meydana gelir. Öğretmenler, seslerini doğru kullanarak bu tür rahatsızlıklardan korunabilirler. Öğretmen adayları için başlarına gelen meslek hastalıkları; farenjit, ses teli nodülleri, larenjit, reflü, ses teli polipleri ve alerji olarak sıralanabilir. Bu tip rahatsızlıklara her öğretmenin yakalanması gibi bir durum söz konusu değildir. Kendine dikkat eden, sigara kullanmayan ve sesini doğru kullanan bir öğretmen bu türden hastalıklara yakalanma ihtimalini azaltacaktır.

Öğretmen Adayları Dikkat!

Eğer sınıfta öğrencilerinize hakim olmak adına fazla ses kullanıyor hatta bağırıyorsanız bu konuda bir kez daha düşünmelisiniz. Öğretmen hastalıkları başında ses tellerinin zarar gördüğü senaryolar vardır. Öğretmenler seslerini belirli bir tonda ve yavaşça kullanarak ders anlatmayı tercih etmelidirler. Öğretmen adayları, onları bekleyen bu tip hastalıklara karşı dikkatli olmalı ve sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sürmelidirler.

Öğretmen Hastalıkları için Tavsiyeler

Öğretmen hastalıkları için tavsiyeler arıyorsanız, öncelikle sigara kullanan bir öğretmenseniz mutlaka sigarayı bırakarak işe başlamalısınız. Sınıf ortamında sesinizi kullanırken uygun vurgu ve tonlamalar yaparak ses tellerinizi yıpratmadan belirli bir tonda dersinizi anlatmalısınız. Ders aralarında bolca bitki çayları ve boğazınızı yumuşatacak sıcak içecekler tüketmelisiniz. Ders boyunca ara ara su içerek de boğazınızı her daim nemli tutmalısınız.

Tüm bunlar, öğretmen hastalıkları için tavsiyeler niteliğinde olup, kendine bakan ve sesini dikkatli kullanan bir öğretmen için yapılamayacak şeyler değildir. Siz de stresten uzak kalmaya çalışarak sakin ve yumuşak bir ses tonuyla hem performansınızı iyileştirin hem de boğazınıza ve ses tellerinize zarar vermekten kaçının…