LYS Nasıl Çalışılır | LYS Çalışma Teknikleri

2017 için LYS sınavı yaklaşırken, YGS’de 180 baraj puanını geçenler bu sınava başvuru yapma hakkı kazanacaklar. Sınav başvuruları 4-17 Nisan 2017 tarihleri arasında başlayacak ve https://ais.osym.gov.tr/ adresinden TC kimlik numarası ile ÖSYM aday numarası yardımıyla yapılacak. Sınava katılacak olan öğrenciler ise LYS nasıl çalışılır diye merak ediyorlar. Peki, LYS ye ne zaman başlanmalı ?

LYS’YE NASIL ÇALIŞILIR?

Her ne kadar oldukça zorlu ve üniversite kaderinizi belirleyen bir sınav olsa da, sistemli çalışırsanız ve erkenden başlarsanız, sınavda başarısız olma ihtimaliniz yok. Öncelikle çalıştığınız derslerden, konulardan zevk almayı deneyin. LYS çalışma teknikleri sayısal alanında özellikle öğrencilere sıkıcı gelse de, bunu eğlenceli hâle getirmek sizin elinizde. ‘Bunlar benim bir işime yaramaz’ diye düşünmeyin, zevk almaya bakın.

Peki, LYS’ye ne zaman başlanmalı? Bunun için belli bir tarih vermek anlamsız olur. Her ne kadar YGS’den sonra olsa da, pek çok öğrenci LYS’yi en sona atarak hata yapıyor. Her ikisine de eşit oranlarda çalışmalı, kendinizi hazırlamalısınız. LYS’ye hazırlanmak için son birkaç ayı beklerseniz, büyük bir hata yaparsınız. Dolayısıyla, LYS’ye ne zaman başlanmalı diye değil, nasıl iyi çalışırım diye kafa yormalısınız…

LYS Çalışma Teknikleri

LYS nasıl çalışılır veya sınavda ne yapacağım diye düşünerek vakit kaybetmeyin, onun yerine zamanınızı iyi planlayın. Zaman yönetimi belki de en önemli şey ve sonuçta süre de giderek kısalıyor. Özellikle LYS çalışma teknikleri sayısal alanda daha da farklılaşıyor ve bolca pratiğe, problem çözümüne dayanıyor. Sayısal ağırlıklı çalışırken, okumaktan çok test çözmeye ve kendinizi sınamaya dikkat verin.

LYS çalışma teknikleri arasında belki de en önemlisi düzenli olarak tekrar yapmak, eski konulara dönmek. Aradan geçen aylar içinde, önceden baktığınız üniteleri unutabilirsiniz.  Bu nedenle sık sık kendinizi sınayın, 20-50 dakikalık vakitler ayırarak eski konulara bakın ve test çözün. Ayrıca çalışma yaparken, alanınızın sakin ve sessiz olmasına özen gösterin. Klasik ve dinlendirici müzikler hariç, başka hiçbir müzik dinlememeye özen gösterin. Televizyon veya başka bir ses aracı kesinlikle açık olmasın.

Bütün bunları yaptığınızda, kendinize inanarak sistemli bir şekilde çalışma programı kurduğunuzda inanıyoruz ki hem YGS, hem de LYS sınavlarınız başarıyla geçecektir.