Genç Öğretmenler Kitap Okumuyor

SETA Vakfı’nın raporuna göre gelecek yıl göreve başlayacak olan öğretmenlerin, Milli Eğitim Bakanlığı’nın önerdiği 31 kitaptan ortalama 4,8’ini okuduğu ortaya çıktı. Eğitim haberlerine damgasını vuran bu raporda daha ilginç olanı; en çok tercih edilen kitap ‘’Küçük Prens’’ oldu. İşte kitap okunma seviyesinin ayrıntıları…

4,8 Beklenen Kitap Okunma Seviyesinin Çok Altında!

Analiz yeteneklerini geliştirmek amacıyla öğrencilerin daha çok kitap okumaya yönlendirilmesini hedefleyen Milli Eğitim Bakanlığı, gelecek yıl göreve başlayacak olan öğretmenlere 31 adet kitap önerdi. Ancak SETA Vakfı’nın genç öğretmen adayları için hazırladığı bir raporda, adayların neredeyse hiç kitap okumadığı ortaya çıktı. Oysa eğitim camiasına daha nitelikli öğretmenlerin kazandırılması amacıyla geçtiğimiz yıl aday öğretmen yetiştirme için hayata geçirilen programa göre ilk kez ataması yapılan aday öğretmenlere göreve başlamadan önce 4 ay süre ile oryantasyon eğitime tabi tutulmaya başlanmıştı. Bu kapsamda genç öğretmen adaylarına kitap okuma zorunluluğu da getirilmişti.

Milli Eğitim Bakanlığı 31 adet kitaptan oluşan bir liste hazırladı. Söz konusu listede yer alan kitapların en az 5 tanesinin okunması zorunlu kılındı. Fakat SETA Vakfı’nın yaptığı araştırmada her bir adayın ortalama 4,8 kitap okuduğu ortaya konuldu. Zaten raporda, bu kitap sayısının beklenilen kitap okuma seviyesinin altında olduğu belirtildi.

Kitap okuma seviyesi hususundan sonra raporda dikkat çeken diğer ayrıntı ise Küçük Prens’in ilk sırada yer almasıydı. Aday öğretmen yetiştirme modeli için SETA, bu modelin izleme ve değerlendirmesini yapmak adına 17 bin 619 adaya bir anket uyguladı. Bu anket sonucuna göre Milli Eğitim Bakanlığı’nın hazırlamış olduğu listede en çok okunan kitap %89 ile Küçük Prens oldu.

Eğitim alanında en iyi ülkeler olarak tanınan Singapur, Finlandiya ve Kanada’da genellikle öğretmenlerin baş ucu kitabı olarak nitelendirilen Duygusal Zeka-Daniel Goleman’ın kitabı için okunma oranı ise %14 seviyelerinde kaldı. Ayrıca aday öğretmenler için kitap seçimleri incelendiğinde ise kitap seçerken en önemli kriter olarak sayfa sayısını ön planda tuttukları tespit edildi. Dolayısıyla genç öğretmenlerin söz konusu olan 31 adet kitaptan genellikle en ince olanlarını okudukları ortaya çıktı. Bir başka düşündürücü gelişme de mesleki kitaplar için gerçekleşti. Çünkü listedeki bilimsel ve mesleki kitaplar neredeyse hiç okunmadı…