Etüt Merkezlerinin Yerini Ne Alacak? | Eğitim Haberleri

687 Sayılı KHK içerisinde öğrenci etüt merkezlerine ait düzenlemelerde yer alıyor. Bu düzenlemeler ile birlikte standartlara uyan 2 bin 6 öğrenci etüt merkezi dönüştürülebilecek. Peki, etüt merkezlerinin yerini ne alacak ?

Öğrenci Etüt Merkezlerinin Yerini Ne Alacak?

Etüt merkezlerine ait düzenleri içeren ve yayımlanan 687 Sayılı KHK ile standartlara uygun olan 2 bin 6 merkez, çeşitli kurslara, özel okula, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerine, motorlu taşıt sürücüleri kurslarına, özel eğitim kursuna, özel eğitim okullarına ya da özel eğitim kurumlarına dönüşebilecek.

MEB yetkililerinden edinilen bilgilere göre ilgili karar, 1. sınıftan 8. sınıfa kadar öğrencilerine gidebildiği sportif, sanatsal ve sosyal faaliyetlerin tapılabildiği kurumlar niteliğinde olan öğrenci etüt merkezlerinin zaman içerisinde sınava hazırlık ve dershanecilik gibi kurslara dönüşmeye başladığı gerekçesi ile alındı.

Milli Eğitim Bakanlığı standartlara uyan 2 bin 6 öğrenci etüt eğitim merkezi olduğunu tespit etti. Tespit edilen bu merkezler çeşitli kurslara, motorlu taşıt sürücü kursuna, özel eğitim okuluna, özel eğitim kurumuna, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezine dönüşebilecek fakat 1 Temmuz 2017 tarihine kadar eğitimlerine devam edebilecek.

Öğrencilere kültürel ve sosyal faaliyetler sunmak amacı ile açılan etüt merkezlerindeki faaliyetler artık sosyal etkinlik merkezlerinde gerçekleştirilecek. Sosyal eğitim merkezleri ise gelecek eğitim öğretim yılından itibaren belediyeler tarafından açılabilecek. Ayrıca bu öğrenci etüt merkezleri Milli Eğitim Bakanlığına bağlı kurumlar haline gelecek. Merkezlerin ücretlerini ise belediyeler kendileri belirleyecek.