Etkili Ders Çalışma Teknikleri YGS

Beklenen YGS sınavı yaklaşırken, hem öğrenciler, hem de aileler ciddi bir stres içindeler. Sınava çalışma teknikleri arayan öğrenciler bu dönemde YGS ye kaç gün kaldı diye soruyorlar. 12 Mart 2017’de YGS sınavı yapılacakken, biz de size ders çalışma teknikleri YGS alanında yardımcı olacağız.

Ders Çalışma Teknikleri YGS

Milyonlarca öğrencinin hayalini süslese de, YGS’de başarılı olmak herkese nasip olmayacak. Çok çalışanlar, sınava çalışma teknikleri üzerinde kafa yoranlar elbette sınavda daha yüksek başarı elde edecek. Peki, bu ders çalışma teknikleri arasında en etkili olanlar hangileri?

Etkili Ders Çalışma Teknikleri

YGS ye kaç gün kaldı sorusunu artık bir kenara bırakıp, sınavın arifesinde günleri iyi değerlendirmek gerekiyor. Bunun için öncelikle etkili dinleme yapmak ve klasik tabirle ‘dersi derste dinlemek’ önemli bir püf nokta. Mutlaka ders anlatımı yapılırken konsantre olun ve kendinizi derse verin. Bunun için ‘Şu an matematik dinliyorum, şu an kimya dersini dinliyorum’ gibi konuşarak içinizden kendinizi telkin edebilirsiniz. Kendi başınıza çalışma yaparken ise sık sık önemli yerleri not alın ve tekrar döneceğiniz konuların altını çizin. Bu şekilde daha sonra tekrar yapacağınızda işiniz kolaylaşacaktır.

Ders çalışma teknikleri YGS alanı için bir diğer önemli ipucu da, eve gidince doğrudan ders çalışmaya başlamayın. Önce kendinizi dinlendirin, ardından ders başına oturun. Eğer okuldan, etütten geldiğinizde direkt olarak ders çalışmaya başlarsanız bu sağlıklı olmadığı gibi, sadece zarar getirir.

Sınava çalışma teknikleri arasında planlama ve çalışma programı da önemli yer tutar. Eğer kafanızı toplayamıyor ve dikkatiniz sık sık dağılıyorsa, dersleri planlayarak çalışın. Kendinize bir haftalık çalışma programı ayarlayın ve hangi gün hangi derse, hangi üniteye çalışacağınızı belirleyin. Bu şekilde kendinizi ders çalışmaya da odaklamış olursunuz. Eğer ‘Her akşam 18.00-20.00 arası ders çalışacağım’ şeklinde bir program oluşturursanız, beyniniz de buna konsantre olacaktır.

Tabii ki başarının en büyük anahtarı da tekrar, düzenli tekrardır. Tekrar edilmeyen hiçbir bilgi kalıcı olmayacaktır ve akıp gidecektir. Dolayısıyla çok iyi bildiğiniz konuları bile düzenli aralıklarla tekrar edin, üstünden geçmeye devam edin. Sonuç olarak, artık YGS ye kaç gün kaldı diye düşünüp durmanıza gerek yok. Bundan sonra yapmanız gereken son günlerinizi iyi değerlendirmek.