En Hızlı Matematik Öğrenme Metodu

Hayatımız boyunca matematik her alanda karşımıza çıkıyor. Ufak hesaplamalardan tutun, okul yaşamında matematiksiz bir yaşam düşünülemez. Eğitim haberleri okurken de sık sık karşımıza çıkan matematik, özellikle öğrenciler için bazen ciddi bir sorun hâline gelebiliyor. Her ne kada gençler hızlı matematik öğrenmek istese de, bu her zaman mümkün olmuyor. Oldukça kapsamlı bir alan olan matematik öğrenme metodu çok genç yaşlara kadar temel eğitime dayanıyor. Peki, bunun üstesinden nasıl gelinir?

Hızlı Matematik Öğrenme Metodu

Okulda matematikten yorulan, sıkılan öğrenciler çabuk vazgeçse de, bu yanlış bir yaklaşım ve sanılanın aksine o kadar da zor değil. Öncelikle hızlı matematik öğrenmek için birinci kural dikkatinizi vermek. Pek çok genç bu noktayı atlıyor ve yeterince dikkat toplamadan soruları çözmeye çalışıyor, ardından başarısız oluyor. Kendinizi yoğunlaştırmadan, öğrenmeniz gereken konuya odaklanmadan matematik öğrenmeniz mümkün değil. Dikkatin dağıldığı bir matematik öğrenme metodu kesinlikle faydasız olacaktır. Odaklanma olmayınca da hâliyle konuları anlamakta zorluk yaşayacaksınız, çabuk bıkacaksınız.

Öncelikle ‘Anlamıyorum’ demekten vazgeçmelisiniz. Bilgiyi henüz yeni öğrendiniz ve hemen kavramamanız normal. Kendinize zaman tanıtın ve düzenli olarak tekrar yapın. Hafızaya alınan matematiğin kalıcı olması için aralıklı olarak tekrar yapılması, bilginin tazelenmesine yardımcı olacaktır. Kaldı ki, eğitim haberleri de bunu doğrulamaktadır.

Ek olarak hızlı matematik öğrenmek için organizasyonunuzu da iyi yapmalısınız. Çok sıkı çalışıp, iyi ezber yapabilirsiniz fakat konuları organize etmeden başarılı olamazsınız. Bu yüzden çalıştığınız konuları yerleriyle tespit edin. Hangi konu hangi kitapta, hangi bölüm ve başlıkta bunları belirleyin. Bunu yaptığınızda konulara tekrar dönmeniz de kolaylaşacaktır.

Aynı zamanda matematik öğrenme metodu için uygun öğrenme teknikleri de kullanabilirsiniz. Bu elbette pek çok türe ayrılmaktadır fakat bölgeyle çağrışım kurarak, konuları birbirleriyle eşleştirebilirsiniz. Bunların yanında, etütte veya okulda dersleri vaktinde dinlemeye özen gösterin. Bu klasik bir söylem gibi gelse de, ‘derste dinlenen ders’ her zaman en etkili olandır. İlk dinleyişinizde kafanıza soktuğunuz bir konu daha sonra sizi zorlamayacaktır, birkaç tekrarın ardından bir daha unutulmaz bir bilgiye dönecektir.