Çocuklarda Dikkat Dağınıklığı Nasıl Giderilir?

Çocuklarda görülen problemlerden biri de dikkat eksikliği sorunudur. Çocuklarda dikkat eksikliği olup olmadığı bebeklik döneminde ya da küçük yaşlarda anlaşılmaz. Genellikle, okul çağında dikkat eksikliği tanısı konulabilmektedir.

Çocuklarda Dikkat Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

Çocuklarda dikkat eksikliği belirtileri arasında; dağınıklık, sakarlık, uyumsuzluk, uyku düzensizliği, beslenme sorunları, iletişim problemleri, aynı hataları tekrar yapma, herhangi bir işe odaklanamama ve çabuk sıkılma gibi belirtiler görülebilir.

Dikkat Eksikliği Nedenleri

Dikkat dağınıklığı nedenleri, daha çok tıbbi kökenlidir. Bu problemin hafif olarak görüldüğü çocukların günlük hayatı çok fazla etkilenmez. Dikkat dağınıklığı nedenleri arasında, aile içi iletişim ve sosyal çevre ile olan iletişimin kalitesi de önemli ölçüde yer almaktadır. Ancak, çocuklarda dikkat eksikliği daha çok biyolojik kökenlidir. Dikkat dağınıklığı nasıl giderilir sorusunda en önemli nokta tedaviye zamanında başlamaktır.

Dikkat Eksikliği Çocuğu Nasıl Etkiler?

Dikkat dağınıklığı nedenleri konusu kadar, dikkat eksikliğinin çocuğa etkisi de oldukça önemlidir. Dikkat dağınıklığı sorunu yaşayan çocukların, arkadaşları ile ilişkilerinde uyumsuzluk olur. Oynanan oyunlardan hemen sıkılırlar. Herhangi bir konuya odaklanma sorunları yaşarlar. Bütün bunlar da, çocuğun okul başarısını olumsuz anlamda etkiler.

Dikkat eksikliği ya da dağınıklığı, çocuğun sosyal yaşamını da negatif yönde etkilemektedir. Bu çocuklar çok fazla kişi ile kaynaşamaz ve tedirginlik yaşarlar. Büyüdüğünde ailesiyle veya iş arkadaşlarıyla sorunlar yaşarlar. Hayatlarının ilerleyen dönemlerinde özgüven eksikliği, başarısız olma kaygısı, mutlu olamama hali gibi belirtiler de ortaya çıkabilmektedir.

Dikkat Eksikliği Tedavisi Ve Önlemler

Dikkat eksikliği nasıl giderilir diye düşünüyorsanız, tedavisi için elinizden geldiğince erken davranmak ilk yapacağınız iştir. Çünkü gecikmeler tedaviyi daha da zorlaştırabilmektedir. Hastalığın erken dönemlerinden başlayarak, çocuk çok iyi takip edilmelidir. Bu çocuklar aşırı hareketli olacağı için evde gerekli güvenlik önlemleri alınmalıdır. Bazı aktiviteleri, kendi kendine yapması için cesaretlendirmeli ve bu çocuklara erken yaşlardan başlayarak düzenli olması gerektiği anlatılmalıdır.

Anne ve baba, çocukların yapabilecekleri olası bir sakarlık durumunda davranışlarına ve yaklaşımına dikkat etmelidir. Dikkat eksikliği nasıl giderilir sorusu için, en büyük görev anne ve babaya düşmektedir. Çocuklarda dikkat eksikliği tedavi edilmediği takdirde, bu problemi yaşayan çocuklar tüm hayatı boyunca mutlu olamazlar.